Od czego misjonarz ma zacząć projekt MIVA Polska na środki transportu?
- Wstępna prośba
- Misjonarz zwraca się najpierw do MIVA Polska ze wstępną prośbą (e-mail lub listownie) przedstawiając swoją potrzebę z ukazaniem kontekstu geograficznego, realizowanych regularnie zadań, działań, inicjatyw i uzasadnieniem konieczności pomocy z zewnątrz.
- Prośba powinna zawierać też prognozy kosztów projektu i możliwości jego współfinansowania.
- Wskazane jest załączenie aktualnych zdjęć ukazujących rzeczywistość misyjną.
- Wstępna prośba powinna mieć charakter formalny. Nie wymagana jest na wstępnej prośbie rekomendacja biskupa czy przełożonych. Zrozumiałą rzeczą jest jednak wcześniejsza konsultacja z przełożonymi czy biskupem w sprawie planowanego projektu.
- Formularz wniosku MIVA Polska
Aktualny formularz misjonarze otrzymują od MIVA Polska w formie elektronicznej PDF po przesłaniu wstępnej prośby. Wypełniony formularz musi zawierać:
- proponowany plan finasowania projektu,
- rekomendacje biskupa (i przełożonych) – mogą być one w formie osobnych pism,
- kosztorys proforma pojazdu,
W przypadku zwrócenia się także do innych organizacji o pomoc na dany projekt, taka informacja powinna znaleźć się w formularzu ze wskazaniem nazwy organizacji i wysokości pomocy, o którą się ubiegano.
- Pomoc MIVA Polska – realizacja
Kompletne pod względem formalnym wnioski są przedstawiane przez dyrektora MIVA Polska komisji ds. projektów, która 3 razy do roku je rozpatruje i podejmuje decyzje co do alokacji pomocy. Terminy sesji komisji ds. projektów MIVA Polska:
- luty
- maj
- październik
Dokładny termin spotkania komisji jest ustalany poprzedniego miesiąca. Wnioski na daną sesję powinny wpłynąć(w PDF) do końca poprzedniego miesiąca. Informację o decyzji komisji w/s projektu przesyłana jest misjonarzom w ciągu ok. 2 tygodni, licząc od terminu spotkania. Przekazanie dotacji MIVA Polska następuje po potwierdzeniu, że całość finasowania projektu jest zapewniona.
- Rozliczenie i zakończenie projektu
- Czas rozliczenia – powinno nastąpić w okresie 3 – miesięcznym od przekazania dotacji i zakupu pojazdu;
- Zawartość rozliczenia:
- rozliczenie kosztów i wydania funduszy na formularzu od MIVA,
- list do ofiarodawców(listy są umieszczane w specjalnej Księdze Wdzięczności Misjonarzy prowadzonej przez MIVA Polska oraz publikowane w Biuletynie Informacyjnym MIVA Polska lub na stronie www.miva.pl ),
- zdjęcia w formie elektronicznej (w dobrej rozdzielczości, przesłane mailem, lub dodatkowo na płytce lub pendrive) z pojazdem w lokalnej scenerii, w stroju duchownym, z obecnymi ludźmi,
- kopia faktury zakupu pojazdu i dokumentu rejestracji,
- wdzięczność modlitewna po otrzymaniu pomocy– przez 1 rok w 1-sze soboty miesiąca kapłani przyjmują obowiązek odprawienia 12 Mszy św. w intencjach ofiarodawców i Przyjaciół MIVA oraz za kierowców o bezpieczne podróże; nie-kapłani, a więc siostry zakonne, bracia zakonni i misjonarze świeccy – ofiarowują Msze Św. lub specjalne modlitwy w tych intencjach.
- Współpraca misyjna w realizacji projektów MIVA Polska.
- Misyjne projekty są owocem współpracy wielu ludzi, szczególnie ofiarodawców, którzy w ramach prowadzonych akcji MIVA Polska wspierają misjonarzy.
- W sprawie projektów MIVA misjonarze Fidei Donum powinni pozostawać w kontakcie z delegatami biskupów ds. misjonarzy, zaś zakonni z sekretariatami misyjnymi swoich zgromadzeń, aby promować potrzeby swoich misjonarzy.
- MIVA Polska zaprasza misjonarzy i misjonarki do udziału w akcjach i promocji MIVA podczas pobytu w Polsce. Zapraszamy też do odwiedzenia naszego biura w Warszawie! W biurze można otrzymać materiały promocyjne do przekazania wiernym podczas akcji animacyjnych.