Polscy misjonarze i misjonarki leczą i opatrują rany niezliczonej ilości chorych i niepełnosprawnych w wielu zakątkach świata, zwłaszcza tam, gdzie panuje bieda i ubóstwo. Wielu niepełnosprawnych nie opuszcza czterech ścian swoich domów i są zdani jedynie na pomoc najbliższych. Dla wielu wózek jest szansą, sposobem na większą samodzielność, możliwością wyjścia z osamotnienia. Jest promieniem Bożego Miłosierdzia, który oświetla ciemności ich życia. MIVA Polska w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia wyszła na przeciw takim potrzebom za pośrednictwem polskich misjonarzy poprzez akcję pomocy na misjach pod nazwą „Promienie Miłosierdzia”.
Promienie Miłosierdzia to wyjątkowa inicjatywa MIVA Polska, dzięki której zostało zakupionych dotychczas ponad 1750 różnego rodzaju wózków inwalidzkich do wielu krajów świata, gdzie polscy misjonarze służą bliźnim, zwłaszcza chorym i niepełnosprawnym. Dzięki Darczyńcom MIVA Polska pomoc niepełnosprawnym osobom stała się namacalnym znakiem Bożego Miłosierdzia w ich codziennym zmaganiu się z trudami życia.
Po raz kolejny z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego przypadającego we wspomnienie Matki Bożej w Lourdes, MIVA Polska wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością w krajach misyjnych. Ponownie zachęciliśmy i zmobilizowaliśmy misjonarzy, aby odszukać i dostrzec w ich otoczeniu osoby potrzebujące wózków inwalidzkich, na których zakup sami, ani ich rodziny nie mogą sobie pozwolić.
Tegoroczna edycja „Promieni Miłosierdzia” podkreśla troskę i potrzebę bliskości z tymi, dla których wózek inwalidzki staje się niczym promyk nadziei, światełko w ciemności czy dotyk czułości ludzi dobrej woli. Osamotnienie i izolacja z powodu niepełnosprawności sprawia, że wielu z nich traci radość życia i mają poczucie zapomnienia przez świat. Nasza akcja ma na celu przywrócenie im wiary w lepsze jutro i zapewnić o boskim planie zbawienia każdego człowieka. W niektórych miejscach – jak informują misjonarze – coś takiego jak wózek inwalidzki nie jest w ogóle znane.
Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Chorych wzywa do okazywania czułości i bliskości osobom chorym i niepełnosprawnym. Czyni to słowami Księgi Rodzaju: „Nie jest dobrze by człowiek był sam”.
Odpowiedzmy na wezwanie Papieża Franciszka:
„Jesteśmy stworzeni, by przebywać razem, a nie samotnie. I właśnie dlatego, że ów projekt komunii jest tak głęboko wpisany w ludzkie serce, doświadczenie opuszczenia i samotności przeraża nas i okazuje się dla nas bolesne, a nawet nieludzkie. Staje się ono jeszcze bardziej dotkliwe w czasie słabości, niepewności i poczucia braku bezpieczeństwa, często spowodowanych wystąpieniem jakiejś choroby.”
Chcielibyśmy, jako MIVA Polska, uwrażliwiać też naszych rodaków w ojczyźnie, na te specyficzne potrzeby misyjne i ukazywać zaangażowanie polskich misjonarzy w służbie chorym, słabym i niepełnosprawnym. Nasz projekt dotyczy wyposażenia w wózki misyjnych ośrodków zdrowia i szpitali, misyjnych domów pomocy i opieki, hospicjów prowadzonych przez polskich misjonarzy, a także indywidualnych niepełnosprawnych osób pozostających w domach.
Tylko w Afryce wg dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych.
Do tegorocznej edycji Promieni Miłosierdzia prośby na wózki zgłosiło 40 polskich misjonarzy i misjonarek. Ogółem potrzebne jest wsparcie na 550 wózków inwalidzkich dla najbardziej potrzebujących osób w 18 krajów misyjnych na 4 kontynentach, najwięcej w Afryce i Ameryce Południowej. Jak informują misjonarze – osoby potrzebujące i ich rodziny, do których dotarli z pomocą miejscowych liderów ze wspólnot kościelnych, są w bardzo trudnej sytuacji i niestety, nie mogą sobie pozwolić. na zakup wózka.
Możesz pomóc niepełnosprawnym w zakupie wózków przekazując swoją ofiarę
69-1240-1037-1111-0000-0691-6802
Z dopiskiem: Darowizna—wózki na misje
Aktualne potrzeby z misji na wózki inwalidzkie
ZAMBIA:
- 6 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z parafii św. Jana Pawła II w Mabumba (1 dla dziecka, 5 dla dorosłych);
- 1 wózek standardowy dla niepełnosprawnej studentki pielęgniarstwa, podopiecznej sióstr służebniczek starowiejskich w Mansa;
- 12 wózków dla niepełnosprawnych dzieci z misji Sióstr Boromeuszek Mikołowskich w Chinyunyu;
- 4 wózki standardowe dla osób potrzebujących w Ndola;
- 30 wózków inwalidzkich - 13 dla osób indywidualnych i 17 do użytku ogólnego w 2 misyjnych szpitalach i w punkcie opieki zdrowia Sióstr Salezjanek w Lusace;
- 10 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z Livingstone (4 dla hospicjum św. Józefa, 6 dla osób indywidualnych)
Łącznie: 63 wózki
MADAGASKAR:
- 3 wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych z misji Misjonarzy Świętej Rodziny;
- 25 wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych z misji Ojców Duchaczy w Mampikony;
- 10 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z oblackich misji w Befasy i Fianarantsoa;
- 2 wózki standardowe dla potrzebujących z misji w Ankazoabo.
Łącznie: 40 wózków
EKWADOR:
- 3 wózki standardowe dla potrzebujących z misji franciszkańskiej w Quito;
- 10 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z misji franciszkańskiej w Santo Domingo;
- 3 wózki inwalidzkie dla osób potrzebujących z misji Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Santo Domingo de los Tsachilas;
- 55 wózków dla niepełnosprawnych z 11 parafii w diecezji Daule (2 dla dzieci, 53 dla dorosłych).
Łącznie: 71 wózków
ARGENTYNA:
- 19 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jardín América (2 dla dzieci, 17 dla dorosłych);
- 10 wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych z Domu Spokojnej Starości im. Jana Pawła II w Martin Coronado (Buenos Aires) prowadzonego przez Siostry Albertynki;
- 20 wózków standardowych do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego przy parafii św. Józefa w Morón.
Łącznie: 49 wózków
BOLIWIA:
- 10 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z parafii Niepokalanego Poczęcia w Concepción (1 dla dziecka, 9 dla dorosłych);
- 12 wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych z parafii San Ramon;
- 7 wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych objętych opieką przez siostry ze Zgromadzenia Sług Jezusa (2 dla dzieci, 4 dla dorosłych, 1 ortopedyczny).
Łącznie: 29 wózków
PERU:
- 34 wózki dla niepełnosprawnych z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Pachacutec (24 wózki standardowe, 6 specjalistycznych, 4 dziecięce) ;
- 1 wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego mężczyzny z parafii Pampas w Andach Peruwiańskich.
Łącznie: 35 wózków
KAMERUN:
- 8 wózków dla potrzebujących z misji Sióstr Salezjanek w Younde (2 standardowe, 2 elektryczne, 3 trycykle);
- 1 wózek inwalidzki dla niepełnosprawnej kobiety z misji Sióstr Michalitek w Nguelemendouka.
Łącznie: 9 wózków
RCA:
- 4 wózki dla niepełnosprawnych z parafii św. Jana Pawła II w Bimbo (2 standardowe, 2 trycykle);
- 17 wózków inwalidzkich – 14 trycykli dla osób niepełnosprawnych z parafii św. Piotra oraz 3 standardowe do użytku ogólnego w szpitalu w Bagandou.
Łącznie: 21 wózków
TURKMENISTAN
- 10 wózków standardowych dla potrzebujących ze wspólnoty chrześcijańskiej (6 dla dzieci, 4 dla osób dorosłych).
NAMIBIA:
- 21 wózków standardowych dla dzieci z ośrodka Cheshire Home Katima Mulilo.
KAZACHSTAN:
- 4 wózki inwalidzkie (3 standardowe, 1 elektryczny) dla potrzebujących z parafii św. Franciszka z Asyżu w Kellerowce.
KENIA
- 10 wózków standardowych dla dzieci z środka Sióstr Orionistek dla niepełnosprawnych w Laare.
MONGOLIA
- 11 wózków dla starszych osób potrzebujących w Mongolii.
ANGOLA
- 40 wózków inwalidzkich (6 dziecięcych i 34 dla dorosłych) dla potrzebujących z Misji Sióstr Salezjanek w Luandzie.
DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA
- 20 wózków – trycykli dla niepełnosprawnych z Salezjańskiej parafii św. Józefa w Mokambo.
PAPUA NOWA GWINEA
- 37 wózków standardowych dla potrzebujących z diecezji Bougainville.
TOGO
- 1 wózek standardowy dla niepełnosprawnej kobiety z misji Sióstr Salezjanek w Lome.
UGANDA
- 35 wózków standardowych dla niepełnosprawnych z franciszkańskiej misji w Matugga (12 dla dzieci).