W niedzielę 15 września, już po raz siódmy, odbył się Motocyklowy Rajd Piaśnicki pod patronatem MIVA Polska, który organizowany jest w celu upamiętnienia najtragiczniejszej zbrodni w historii Pomorza i Kaszub, dokonanej w Lesie Piaśnickim k. Wejherowa w latach 1939-1940 . Pierwsze miesiące II Wojny Światowej to czas masowego ludobójstwa. Szacuje się, że w egzekucjach z rąk Niemców zginęło ok. 12-14 tysięcy ludzi, wśród nich także dzieci. Wśród ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji, zamieszkującej wówczas Pomorze Gdańskie.
Pamięć o ofiarach kultywowana jest przez wiele środowisk, wśród nich są także miłośnicy motocykli, którzy od 2018 r. spotykają się w Lesie Piaśnickim, aby poszerzać świadomość społeczną o ogromnej tragedii i ofiarach ludobójstwa.
Podobnie, jak w poprzednich latach, o godz. 12:00 motocykliści w kolumnie wyruszyli z placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Pomimo deszczowej pogody, odzew wśród miłośników jednośladów był spory. Z placu w kierunku Lasu Piaśnickiego wyruszyło od. 200 motocyklistów.
W Kaplicy Męczenników w Lesie Piaśnickim odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji wszystkich pomordowanych w Lesie Piaśnickim, pod przewodnictwem dyrektora MIVA Polska ks. Jerzego Kraśnickiego.
– Kultywowanie pamięci o naszej historii jest troską o naszą tożsamość, a tym samym i o naszą przyszłość – powiedział w homilii ks. Kraśnicki. – Ważne jest, aby przekazywać kolejnym pokoleniom tę właśnie pamięć i nie wypierać jej z naszego serca, umysłu, nie wypierać tego, co tworzy cały bieg dziejów.
MIVA Polska przygotowała dla motocyklistów pakiety, które zawierały m.in. kieszonkowy egzemplarz Ewangelii w ramach akcji „Z Ewangelią na motorze”. Jak co roku, motocykliści przekazali swoje ofiary na motocykl na misje.
Po Mszy Świętej na motocyklistów czekał w lesie poczęstunek – gorąca zupa. Była to też okazja do dzielenia się swoją motoryzacyjną pasją z innymi użytkownikami motocykli i serdecznych rozmów.
Serdecznie dziękujemy organizatorom Rajdu oraz ks. Infułatowi Danielowi Nowakowi za kultywowanie pamięci o piaśnickim ofiarach niemieckiej okupacji w czasie II Wojny Światowej.
Agata Skalska