Głównym celem działalności MIVA Polska jest udzielanie pomocy polskim misjonarzom i misjonarkom w krajach ad gentes w zakresie środków transportu. Jak często to powtarzamy - środki transportu w misjonarskiej posłudze należą do narzędzi sine qua non. Dzięki misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy, MIVA Polska realizuje projekty misyjne w odpowiedzi na prośby od misjonarzy. Ta pomoc dotyczy różnych dziedzin posługi misjonarskiej. Rodzaj pojazdów zawsze zależy od potrzeb jaki i warunków geograficznych i rodzaju dróg.
Pierwsza i najważniejszą dziedziną są pojazdy do realizacji celów pastoralnych, a więc chodzi tu zapewnienie wiernym posługi duszpasterskiej, co wymaga ze strony misjonarzy mobilności i pokonywania nieraz znacznych odległości w dojazdach do kaplic, osiedli, bocznych stacji misyjnych, aby zapewnić ludziom przede wszystkim uczestnictwo we Mszy św., która jest zawsze centrum życia chrześcijańskiego.
Ten rodzaj projektów ma z kolei dwie kategorie:
1. pojazdy do użytku misjonarzy oraz
2. pojazdy dla katechistów misyjnych(rowery i motocykle).
Te same pojazdy służą misjonarzom także do realizacji innych celów, m.in. charytatywnych, socjalnych, edukacyjnych czy też w opiece nad chorymi albo w pracach przy budowie kaplic czy kościołów. A więc są to w rzeczywistości pojazdy wielofunkcyjne.
W ubiegłym roku 2022 wśród zrealizowanych projektów – podobnie jak i w latach poprzednich - dominowała kategoria projektów pastoralnych. Łącznie w tej kategorii było 54 projekty z trzech kontynentów. 43 z nich dotyczyło pojazdów dla misjonarzy, a 11 – dla katechistów misyjnych. Najczęściej misjonarze zwracali się o pomoc w zakupie samochodów terenowych.
Zostały zakupione pojazdy terenowe dla misjonarzy w Afryce: m.in. do nowej pallotyńskiej misji w Languibonu na Wybrzeżu Kości Słoniowej, do kapucyńskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ngaoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej, do karmelitańskiej misji w Bujumbura w Burundi, do werbistowskiej parafii w Tindjasse w Togo, do misji w Essiengbot o Somalomo w Kamerunie, do paulińskiej misji w Centocow w Republice Południowej Afryki;
W Ameryce Łacińskiej zostały zakupione samochody terenowe m.in. do posługi pasterskiej misyjnego biskupa Krzysztofa Kudławca w diecezji Daule w Ekwadorze, do misji bernardyńskiej w Puerto Wanda w Argentynie, do parafii św. Filipa w Soritor w Peru.
W Azji do rąk polskich misjonarzy w Kazachstanie powędrowało 7 samochodów oraz 1 na Filipiny.
Oprócz samochodów do misyjnej posługi polskich misjonarzy i misjonarek zostało zakupionych 23 motocykle służące pracy ewangelizacyjnej, a wśród nich m.in. 10 motocykli z przyczepką do parafii w diecezji misyjnego bp. Jana Ozgi – Doume Abong – Mbang w Kamerunie, a 3 kolejne do parafii w diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej, 1 motor do misji Sióstr Służebnic Ducha Św. w Nyive w Togo. Po jednym motocyklu dla potrzeb pracy misjonarzy zostało zakupionych na Kubie(Misjonarze św. Rodziny), w Wenezueli(pallotyni), w Brazylii (siostry Józefitki).
Z innych pojazdów do celów pastoralnych i ewangelizacyjnych, realizowanych przez misjonarzy, można wymienić łódź motorową, która pływa na wodach peruwiańskiej Amazonii, zaś na Madagaskar quad do misji oblackiej w Morondawa.
Katechiści misyjni współpracujący z misjonarzami pełnią niezwykle cenną rolę w Kościele w Afryce czy Ameryce Łacińskiej. Nie tylko przygotowują do chrztu katechumenów, ale odprawiają nabożeństwa Słowa Bożego pod nieobecność misjonarza, zwłaszcza gdy misjonarz ma pod opieką wiele kaplic i kościołów. Są oni animatorami wspólnot chrześcijańskich, czasem też tłumaczami dla misjonarzy.
W 2022 roku katechiści misyjni otrzymali od MIVA Polska 310 rowerów i 19 motocykli i motorowerów m.in. 100 rowerów dla katechistów w diecezji Bouar w RCA na prośbę bp. Mirosława Gucwy – ordynariusz diecezji Bouar, 85 rowerów – dla katechistów z misji salezjańskich w Sudanie Południowym i w Ugandzie; 50 rowerów – dla katechistów z misji w Sunya w Tanzanii oraz pozostałe 65 rowerów dla katechistów w Zambii, Sengalu, Kamerunie i Wenezueli. Zaś motocykle otrzymali katechiści-koordynatorzy z Kamerunu, Tanzanii, RCA i Wenezueli. Na projekty dla katechistów MIVA przeznaczyła 49.300 Euro
Kolejną dziedzinę pomocy stanowią projekty medyczne. MIVA Polska w roku 2022 zrealizowała 6 takich projektów. Najważniejszym i pierwszym był ambulans do Centrum Zdrowia Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Dimako w Kamerunie. Rozpoczęta też została budowa „Pływającej Przychodni” – barki rzecznej do dyspozycji misyjnego szpitala w Santa Clotilde na Amazonii w Peru. Z innych pojazdów służących realizacji celów medycznych były samochody terenowe do szpitala w Helota w Togo(siostry Służebnice Ducha Świętego) oraz do przychodni zdrowia w Nanjota w Tanzanii(siostry Mayi Niepokalanej) a także moto-furgon medyczny do Peru dla potrzeb szpitala w Santa Clotilde.
Inną kategorią pomocy MIVA Polska są wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych na misjach. Wózki te nazywamy „Promieniami Miłosierdzia”. Misjonarze zgłosili 21 projektów, w ramach których zostało zakupionych 447 wózków w 14 krajach(Afryka i Ameryka Południowa). Najczęściej były to wózki standardowe i tzw. trycykle czyli trójkołowe rowery o napędzie ręcznym. Tych drugich było 89, m.in. do misji Kiabakari w Tanzanii, dla niepełnosprawnych w diecezji Bouar w RCA, do Affem Kabye w Togo i Figuil w Kamerunie. Były również wózki dziecięce – 15 takich wózków otrzymały potrebujące dzieci z Ośrodka Cheshire Home w Katima Mulilo w Namibii. Zostało też zakupionych kilka wózków specjalnych oraz 1 wózek elektryczny i 1 zmotoryzowany. Suma przekazana przez MIVA na zakup tych wózków wyniosła 63.210 Euro.
Ponadto były realizowane projekty na środki transportu do realizacji celów edukacyjnych. Zrealizowanych zostało 5 tego rodzaju projektów. M.in. z pomocą MIVA został zakupiony 29-osbowy autobus do przedszkola i szkoły podstawowej prowadzonej przez Misjonarki Św. Rodziny w Kithatu w Kenii oraz bus do przedszkola św. Augustyna w Mwanza sióstr Elżbietanek w Mwanza.
W ramach projektów charytatywnych i rozwojowych z pomocą został zakupiony samochód terenowy do Domu Dziecka św. Antoniego w Limuru w Kenii. Dom ten prowadzą polskie misjonarki Benedyktynki. Zaś do Kamerunu zostało zakupionych 5 motocykli typu trycykl z przyczepką do dzieł prowadzonych przez misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kamerunie, m.in. do stolarni w Maroua i dwóch ferm rolniczych w Mokolo i Ngaoundere.
Łącznie MIVA Polska w roku 2022 zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów w 28 krajach.
Wartość wszystkich projektów to 1.440.702 Euro (=6 386 776,00 zł).
MIVA Polska przekazała na te projekty 3 716 945,00 zł.
Przygotował: Ks. Jerzy Kraśnicki