Niesiemy Chrystusa

 

24 lipca 2019

Inauguracja Tygodnia św. Krzysztofa w Mikołajkach

21.07.2019

W Mikołajkach, w diecezji ełckiej został zainaugurowany jubileuszowy – dwudziesty Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tydzień ten jest ogłaszany i organizowany przez MIVA Polska jako czas modlitwy za kierowców i o bezpieczeństwo na drogach w ramach – Akcji św. Krzysztof - 1gr za 1km oraz zbiórki funduszy na środki transportu dla misjonarzy.

W sobotę 20 lipca odbyło się w Mikołajkach spotkanie pod hasłem Z Maryją na Jeziorach MIVA pływa – z Mazur do peruwiańskiej Amazonii. Podczas rejsów po jeziorach uczestnicy mogli pomodlić się za misje, porozmawiać z misjonarzami z różnych zakątków świata  i wesprzeć zakup łodzi motorowej dla polskiego misjonarza pracującego nad największą rzeką świata.

Główne obchody rozpoczęły się w niedzielę 21 lipca w Mikołajkach. Msze święte z modlitwą za kierowców i misjonarzy z okolicznościową homilią i świadectwem misjonarzy oraz poświęceniem pojazdów i błogosławieństwem kierowców odbywały się w porządku niedzielnym w dwóch mikołajskich parafiach: pw. Matki Bożej Różańcowej oraz pw. Św. Mikołaja. Wierni otrzymywali od MIVA breloczki z wizerunkiem św. Krzysztofa oraz Dekalog Kierowcy MIVA Polska. Przy stoiskach MIVA wierni mogli zaopatrzyć się w przedmioty z misji i inne materiały oraz wspomóc zakup łodzi motorowej na misje.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. o godz. 11.00 w parafii p.w. św. Mikołaja w Mikołajkach, sprawowaną pod przewodnictwem J.E. Biskupa Jerzego Mazura SVD, Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i zarazem Ordynariusza diecezji ełckiej. Wzięło w niej udział kilkunastu misjonarzy i misjonarek z Afryki, Ameryki Łacińskiej, dyrektor MIVA Polska , ks. Jerzy Kraśnicki wraz pracownikami, Krajowy Duszpasterz Kierowców – ks. Marian Midura przedstawiciele służb mundurowych związanych z bezpieczeństwem na drodze, reprezentanci instytucji współpracujących z MIVA Polska oraz Przyjaciele i Dobroczyńcy MIVA Polska  i zaproszeni goście. Nie zabrakło też turystów i odpoczywających na wakacjach w  Mikołajach.

Bp Jerzy Mazur SVD wygłosił też homilię, w której nawiązując do Ewangelii o przyjęciu Jezusa w domu Marii i Marty podkreślił konieczność łączenia pracy z modlitwą: „uczniom i uczennicom Chrystusa potrzebny jest Bóg i własne ręce, Słowo Boże i własny rozum, modlitwa i praca”. Przypomniał również jakie jest znaczenie Tygodnia św. Krzysztofa: Ten Tydzień przypomina nam, że na Chrzcie Świętym staliśmy się uczniami-misjonarzami, uczniami – bo przyjęliśmy wiarę, misjonarzami – bo powinniśmy dzielić się wiarą. Jako uczniowie i misjonarze jesteśmy posłani, aby nieść Chrystusa innym, by głosić Chrystusa i dawać o Nim świadectwo aż po krańce ziemi…Pamiętajmy – powiedział kaznodzieja – dając Boga innym – dajemy dużo, nie dając GO innym – dajemy zawsze mało….Tydzień św. Krzysztofa przypomina nam także, że winniśmy wspomagać duchowo i materialnie naszych polskich misjonarzy. Akcja misyjna św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy odpowiada na prośby misjonarzy w zakupie środków transportu. W tym roku nasi wodniacy i żeglarze włączają się w zakupie łodzi do peruwiańskiej Amazonii – dodał Biskup.”

Po Mszy Św. Biskup w asyście misjonarzy oraz grupy motocyklistów z Kosewa i okolic, a także policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji z Olsztyna poświęcił samochody znajdujące się przed kościołem i okolicznych parkingach przejeżdżając typowo misyjnych pojazdem – terenowym pick-up’em, użyczonym przez Toyota Olsztyn.

O godz. 13.00 na pl. Wolności w Mikołajach oraz przy parafii pw. Św. Mikołaja rozpoczął się Misyjny Festyn św. Krzysztofa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął J.E. Bp Jerzy Mazur SVD – Ordynariusz diecezji ełckiej i zarazem Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Pan Piotr Jakubowski – Burmistrz Mikołajek oraz Pani Barbara Kuźmicka–Rogala – Starosta Mrągowski. Podczas Festynu wystąpił zespół „Los Companieros” z Peru, wykonujący piosenki folkloru peruwiańskiego oraz Ricki „Lion” Lumanisha - urodzony w Kongo wybitny muzyk propagujący kulturę afrykańską w naszym kraju. Występuje i nagrywa z najlepszymi muzykami na rodzimej scenie. Gra na djembe, congach, gitarze basowej, balafonie, keybordzie oraz instrumentach perkusyjnych. Podczas festynu przeprowadził dla dzieci warsztaty bębniarskie.

Wiele atrakcji czekało na dzieci. Można było obejrzeć teatrzyk pt. „Podróże Profesora Kalafiora – Afryka”, który przenosił najmłodszychw świat dzikich zwierząt. Przez cały dzień czynna była dmuchana zjeżdżalnia czy bumper balls.

MIVA Polska od wielu lat współpracuje z różnymi służbami, które jako pierwsze docierają do poszkodowanych na drogach, jak również  z tymi, którzy dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego też powodu bardzo licznie służby i instytucje prezentowały się podczas festynu. Swój sprzęt i pojazdy zaprezentowały Ochotnicze Straże Pożarne z Woźnic i Mikołajek. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaprezentowało sprzęt, który wykorzystują podczas ratowania na lodzie, zaprezentowali na scenie proces resuscytacji ucząc uczestników w jaki sposób możemy uratować komuś życie.   Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie pobierało krew w specjalnym, mobilnym punkcie poboru. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie zaprezentował swój samochód profilaktyczny. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej prezentowało stanowisko o naborze do służby w Straży Granicznej, sprzęt technika kryminalistyki, pojazd służbowy z Placówki Straży Granicznej, sprzęt i umundurowanie specjalistyczne funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań.

Dużym zainteresowaniem odwiedzających stanowisko promocyjne żandarmów z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu cieszyły się symulatory, które symulowały niektóre sytuacje podczas jazdy samochodem. Symulator jazdy 3D służy do treningu właściwych reakcji na drodze, natomiast symulator zderzeń w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa w aucie.

Bogate w atrakcje profilaktyczne stoisko Policji współtworzyli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie oraz Komendy Miejskiej w Mikołajkach. Policjanci prezentowali pojazdy profilaktyczne, radiowóz oznakowany, motocykl służbowy. W trakcie trwania festynu na dzieci czekali atrakcje w postaci autochodzika, toru rowerowego miasteczka ruchu drogowego. Mundurowi udzielali cennych porad i wskazówek dotyczących bezpiecznych zachowań na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego.  Podczas festynu mł. insp. Mariusz Tański - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Olsztynie wygłosił specjalny apel do kierowców: Nie chciałbym, żeby policjant w białej czapce kojarzył się Państwu wyłącznie z mandatami, dlatego proszę o włączenie się do walki z tymi uczestnikami ruchu drogowego, którzy łamią przepisy. Natomiast chciałbym, żeby  życzliwość, kultura i rozsądek zawsze zwyciężały w walce o bezpieczeństwo na drogach. By wypadków było coraz mniej i żeby przy naszych drogach nie przybywało krzyży oznaczających kolejną bezsensowną śmierć. Życzę wszystkim, żebyśmy jeździli po drogach prostych i jasnych, pod szczęśliwą gwiazdą i pod czujną opieką policjantów ruchu drogowego i św. Krzysztofa - patrona kierowców.

Charakteru misyjnego podczas wydarzenia nadały stoiska MIVA Polska, wystawa motoryzacyjnych zabawek z misji, wystawa zdjęć Z Ewangelia w drogę na krańce świata oraz MIVA Polska na wesoło. O godz. 15.00 licznie zgromadzeni misjonarze i misjonarki z RPA, Togo, z Peru, Madagaskaru, Boliwii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Papui Nowej Gwinei modlili się Koronka do Miłosierdzia Bożego w językach świata oraz dzielili się świadectwem swojej misyjnej pracy, a w sposób szczególny opowiadali o misyjnym podróżowaniu i potrzebach w zakresie środków transportu, jak również dziękowali za dotychczasową pomoc.

Zbiórka z tegorocznego festynu w Mikołajkach była przeznaczona na pomoc w zakupie łodzi motorowej na Placówkę misyjną do Peru. Swoim świadectwem misyjnym podzielił się ks. Paweł Sprusiński, misjonarz z Peru, który od dziesięciu lat posługuje wśród Indian i Metysów. Pracuję w dorzeczu peruwiańskiej Amazonki. Jedynymi szlakami dotarcia do wiernych są rzeki, bo dróg nie ma. Staramy się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać wioski. Długość podróży uzależniona jest przede wszystkim od transportu. Parafialną łodzią motorową do najdalszych wiosek docieramy w dwie godziny, łodzią peke-peke lub statkiem pasażerskim czas wydłuża się nawet trzykrotnie – opowiadał misjonarz.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia. W sposób szczególny dziękujemy księdzu kan. Markowi Święchowi – Proboszczowi Parafii pw. Św. Mikołaja oraz księdzu kan. mgr lic. Tadeuszowi Machajowi – Proboszczowi Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach oraz parafianom, którzy włączyli się w organizację. Dziękujemy bardzo wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas im. św. Jadwigi Królowej przy Zespole Szkół nr 2 w Ełku oraz Pani Hannie Gutowskiej, opiekunce koła za służbę na rzecz misji. Dziękujemy włodarzom miasta oraz powiatu, wszystkim partnerom i służbom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TVP 3 Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Miesięcznik diecezji ełckiej - Martyria, Mrągowo24, Mikołajki24.

Mateusz Sigiel

 

Relacja TVP3 Olsztyn z wydarzenia: https://olsztyn.tvp.pl/43597371/pomagaja-misjonarzom-festyn-ze-stowarzyszeniem-miva

 

Relacja TV TRWAM: https://www.youtube.com/watch?v=sO7TuWFS-Y4

 

 

Polecane filmy

Pomagamy misjonarzom!

Środki transportu zakupione na misje z pomocą MIVA Polska

Samochody

0

Motocykle

0

Rowery

0

Traktory

0

Quady

0

Silniki

0

Łodzie, barki

0

Konie

0

Riksze

0

Busy

0

Ambulanse

0

Skutery

0

Wózki

0

moto-taczka

0

Tuc-Tuc

0

Paralotnie

0

MIVA Polska

ul. Byszewska 1, skr. pocz. 112, 03-729 Warszawa 4

tel. + 48 22 678 59 83 e-mail: biuro@miva.pl

NIP 5242802131 REGON 364437048

Najbliższe wydarzenia

» więcej wydarzeń

Pomóż misjonarzom!


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
87 0.027819871902466